Tuvākie pasākumi
Jautājums domei
Ķeguma Novada Ziņas

Aktualitātes

Attēli un video

Jaunumi


Meteņus svin 7 nedēļas pirms Lieldienām.

Metens nāca pār kalniņu, cūkas auss padusē,
Kas godīga saiminiece, kūra guni namiņā.

Kad dabā parādās četri ūdeņi – ledus, sniegs, tekošs ūdens un migla, klāt ir Metenis, jeb pavasara gaidīšanas svētki. 

Meteņiem, tāpat kā vairākumam senlatviešu svētku, ir jautrs raksturs. Meteņi tiek gaidīti ar prieku, jo ikviens gaida pavasari, bet tieši Meteņi ir tie svētki, kas simbolizē tā tuvošanos. Līdz ar Meteņiem beidzas garie un tumšie ziemas vakari, un cilvēku skatījums uz dzīvi arīdzan kļūst gaišāks un priecīgāks, un ne velti, jo Meteņu laikā dienas arī ir kļuvušas garākas un saulainākas.

Latviešu gadskārtā Meteņus svin starp Ziemassvētkiem un Lieldienām. Tas arī vēl nav viss! Meteņos kur rituālo ugunskuru, ziedo ugunī graudus, izsakot vēlējumus, dzied tradicionālās dziesmas, mīdās, lēkā un modina zemi. Iet priecīgās rotaļās, sacenšas jautrās spēlēs, veļ sniega bumbas, veic kurmju dzīšanas rituālu, lec maisos un ķer Meteņa dāvanas.
Populārākās Meteņdienas tradīcijas ir maskošanās, Meteņa dzīšana, Laimes pogas meklēšana. Tieši Meteņos pēdējo reizi ziemā notiek masku gājieni, kad, dziedot, dejojot, viens otram labu vēlot, dodas ciemos. Uzvelkot masku, notiek pārtapšana – noārdās vecais un top jaunais, un mums katram ir svarīgi to piedzīvot. Maskošanās mērķis ir palīdzēt pārvarēt krīzes brīžus, atjaunoties, iegūt spēku. Maskotie tēli mājai un tajā mītošai saimei nes svētību, veselību, aizsardzību, nodrošina auglību un ražu, izdošanos darbos.

Obligāta bija Meteņa daudzināšana dziesmās un citās izdarībās, kā arī īpašā saimnieces deja, kurai bija rituāla nozīme linu un lopu ražīguma un auglības veicināšanā.

Jāpiemin, ka Meteņos tālu ciemu braukšanai ir simboliska nozīme – ticēja, ka ciemos braukšana, mērojot tālus attālumus, vecina gan linu, gan lopu labu padošanos nākamajā gadā. Tas attiecas gan uz tālu ciemiņu uzņemšanu, gan uz pašu došanos tālā ceļā. 

Rembatē Meteņu svētkos galdā tika celts arī Meteņu zīdenis jeb grūdenis, kas tika gatavots no savārītām grūbām, kartupeļiem un žāvētas cūkas kājām, silta tēja, kā arī pīrāgi.

To visu mēs pieredzējām, izbaudījām un sajutām, piedaloties Meteņu svinībās Rembates centrā 17.februārī, kopā ar Tomes folkloras kopu “Graudi”.

Paldies šoferim Imantam, maniem palīgiem Ritai un Aigaram un visiem kuri, svinēja ar mums kopā šos pavasara gaidīšanas svētkus.

1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
6
6
7
7
8
8
9
9

Pasākumu organizatore L. Lazdiņa

Fakti par novadu

Platība
490 km2
Iedzīvotāju skaits
5822
Pašvaldības ceļu garums
244 km
Nodarbinātības procents
97,5 %

Noderīgas saites