Tuvākie pasākumi
Jautājums domei
Ķeguma Novada Ziņas
Attēli un video

Jaunumi


5. februārī Tomes parkā uz Meteņdienas pasākumu aicināja Tomes folkloras kopa “Graudi”.

Kas tad ir Metenis? Kad īsās ziemas dienas paliek garākas, un laiks sāk griezties uz pavasara pusi, to sauc arī par Meteņdienu. Kaut arī ziema vēl neatkāpjas, gaisā jaušams pavasaris, zeme paliek mīksta un kurmis met pirmos rakumus.

Metenis mūs ievada pavasarī un jaunā saimnieciskā gadā. Metenī pārdomā padarīto un turpmākajam gadam noliek jaunus mērķus. Ar šo plānošanu saistās Meteņa nosaukums: „meti" – griešanās vieta, robeža, mērs, laika grieži. Kopā ar "Graudiem" visi atnākušie uzmeta  jaunus metus un veica tādas darbības un rituālus, lai nākamajā gadā būtu laba raža un izdotos paveikt visu iecerēto.

Viena no svarīgākajām Meteņos bija vizināšanās no kalna, vizinājāmies ar ragavām un slēpēm  - mazi, lieli, veci un  jauni, skaļi saucot vēlējumus un savā starpā lieloties, kuram būs garāki lini, lielākas kāpostgalvas un brangākai rukši. Vēlām arī sniega bumbas, lai aug lielas kāpostgalvas.

Metenī daudz un bagātīgi jāēd. Meteņu ēdiens ir zīdenis jeb grūdenis, ko gatavojām  uz ugunskura, savārot grūbas ar kartupeļiem un klāt liekot cūkas gaļu un ausis.  

Meteņos bērnus apdāvina pats  Metenis, metot dāvanas mazajiem rokās. Dāvanās tika konfektes, kuras bēra bērnu pulciņā, lai tie priecīgi lasa.

Vēl Metenī noteikti brauca ciemos. Uzskatīja, jo garāks brauciens, jo garāki augs lini, garākas būs kaņepes un labāka raža. Tāpēc bijām ļoti priecīgi uzņemt ciemos Lielvārdes tautas teātri ar izrādi "Mana dārgā Pamela". Tā kā Meteņos arī daudz jāsmejas, tad izrāde deva iespēju visiem no sirds arī izsmieties.

1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
6
6
7
7
9
9
10
10 

Fakti par novadu

Platība
490 km2
Iedzīvotāju skaits
5822
Pašvaldības ceļu garums
244 km
Nodarbinātības procents
97,5 %

Noderīgas saites